środa, 13 maja 2015

Pod lupą: napoje bezalkoholowe wspomagające laktację

O herbatkach laktacyjnych już pisałam. http://przezbrzuszekdoserca.blogspot.com/2015/04/poczatki-karmienia-piersia.html?m=1
To zioła w nich zebrane mają wpływać na ilość i smak mleka. Dzisiaj parę słów o słodzie jęczmiennym, który także jest uznawany (w skrócie) za składnik pobudzający gruczoły do produkcji mleka.

Co to jest słód jęczmienny?
To skiełkowane a następnie wysuszone ziarna jęczmienia. Na początku ziarna są czyszczone, namaczane (aby pod wpływem wody zaczęły wypuszczać kiełki). W tym czasie wydzielają się w ziarnie enzymy, które rozkładają cukier złożony, czyli skrobię do dwucukrów i cukrów prostych (te cukry są niezbędne w procesie fermentacji). W odpowiednim momencie ziarna są suszone, co przerywa kiełkowanie. Kiełki są usuwane a ziarno dodatkowo dosuszane (słód dojrzewa). Słód wykorzystywany jest np. do produkcji piwa.

Zawarte w słodzie jęczmiennym związki pobudzają przysadkę mózgową (która jest gruczołem w mózgu) do wydzielania hormonu stymulującego laktację, czyli prolaktyny. Prolaktyna natomiast pobudza gruczoły piersiowe do produkcji mleka.

Mamy karmiące piersią często pytają mnie co mogą pić. Polecam oczywiście wodę źródlaną i naturalne soki owocowe i warzywne. Mama w ciągu doby powinna wypijać nawet 2,5 litra. Ale oprócz soku polecam napoje ze słodem, które nie tylko gaszą pragnienie, ale też pobudzą piersi :) Dwa pierwsze fajnie sprawdzą się na wakacyjnych imprezach i spotkaniach z przyjaciółmi, gdy pozostali będą chłodzić się zimnym piwem czy drinkiem.

Jakie napoje bezalkoholowe zawierają słód?

Kwas chlebowy, producent Van Pur S.A.
Składniki: woda, zagęszczona brzeczka zboźowa (mąka żytnia i razowa (3%), słody żytni i jęczmienny (3%), cukier, dwutlenek węgla.
35 kcal w 100 ml
Nie zawiera barwników i aromatów. Pasteryzowany, nie zawiera konserwantów. Przechowujemy w chłodnym miejscu a po otwarciu w lodówce. Należy go spożyć w ciągu 48 godzin po otwarciu butelki.

słód jęczmienny karmienie piersią


Piwo bezalkoholowe Karmi Classic, producent Carlsberg Polska Sp. z o.o.
Składniki: woda, słód jęczmienny, syrop glukozowo-fruktozowy, chmiel. Smak karmelowy uzyskany z użycia słodu karmelowego (z jęczmienia).
Mimo, że producent nie podaje tego w składzie to oczywiście piwo zawiera dwutlenek węgla. Zawiera także do 0,5 % alkoholu, jednak piwa do 0,5 % alk. są według normy uznane za bezalkoholowe (stąd takie ,,mylne'' określenie).
50 kcal w 100 ml
Przechowujemy w chłodnym miejscu.

piwo karmi na laktację

To czy mama karmiąca zdecyduje się na wypicie piwa z zawartością śladowych ilości alkoholu to jej decyzja. Jestem zdecydowanie przeciwna piciu jakichkolwiek ilości napojów alkoholowych powyżej 0,5%.

Ostatnio pojawił się także napój Femaltiker. Saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w 150 ml mleka krowiego, roślinnego lub wodzie.
składniki: ekstrakt słodu jęczmiennego, ekstrakt z liści melisy lekarskiej, cukier i aromat karmelowy.
Przechowywać należy w suchym miejscu. 


pomaga w karmieniu piersiądrukuj